کارشناسان سازمان ملل: پاکستان اخراج ۱.۴ میلیون افغان را متوقف کند

9 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

کارشناسان سازمان ملل متحد، به‌شمول ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ درباره‌ی وضعیت حقوق بشر در افغانستان با نشر یک بیانیه‌ی مشترک از پاکستان خواسته‌اند که اخراج ۱.۴ میلیون پناه‌جو و مهاجر افغانستانی را فوراً متوقف کند.

کارشناسان سازمان ملل می‌گویند که این تصمیم‌ بر بیش از ۱.۴ میلیون شهروند افغانستان تأثیر می‌گذارد.

در ادامه آمده است که شماری زیادی از آنان به‌دلیل نگرانی‌های جدی ناشی از نقض حقوق بشر و بحران بشردوستانه در افغانستان به‌دنبال امنیت و محافظت به پاکستان گریخته‌اند.

در بیانیه در مورد خطر بازگرداندن شهروندان افغانستان، از جمله بسیاری از خانواده‌ها، زنان و کودکان ابراز نگرانی صورت گرفته است.

کارشناسان سازمان ملل متحد گفتند: «ما از پاکستان می‌خواهیم که اصل مطلق و غیرقابل انحراف عدم اخراج را رعایت کند و از اخراج جمعی و بازگشت اجباری جلوگیری کند.»

در بیانیه آمده است که فقدان قوانین و رویه‌های داخلی پناهندگی، کشورها را از تعهدات‌شان مبنی بر رعایت اصل عدم اخراج طبق حقوق بین‌المللی بشر و قوانین عرفی مبرا نمی‌کند.

کارشناسان تاکید کردند: «پاکستان باید تمام بازگشت‌های اجباری را متوقف کند و همچنان میزبان اتباع افغانی باشد که برای امنیت به آن کشور فرار کرده‌اند.»

آنان درباره‌ی گزارش‌ها از بازداشت و استثمار مهاجران در پاکستان و برخورد غیرقانونی با آنان ابراز نگرانی کرده‌اند.

کارشناسان سازمان ملل متحد افزوده است که در حفافظت از افراد، به زنان، دختران، افراد مسن و همچنین مقام‌ها و پرسنل امنیتی دولت افغانستان پیشین، مدافعان حقوق بشر، سایر فعالان جامعه‌ی مدنی و کارکنان رسانه‌ای اولویت داده شوند.

گفته می‌شود که این روزها بازگشت و اخراج شهروندان افغانستان از پاکستان جریان دارند.

دولت پاکستان اخیرا اعلام کرده است که تمام شهروندان خارجی «بدون سند» باید تا اول نوامبر کشور را ترک کنند، وگرنه اخراج خواهند شد.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=7851
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد