جایزه‌ی نوبل اقتصاد امسال به یک پژوهشگر در مورد شکاف جنسیتی در بازار کار رسید

10 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

آکادمی سلطنتی علوم سویدن اعلام کرده است که کلودیا گلدن، پژوهشگر و استاد دانشگاه هاروارد برنده‌ی جایزه‌ی نوبل امسال در رشته‌ی اقتصاد شد.

وبسایت جایزه‌ی نوبل با نشر بیانیه‌ای گفته است که کلودیا گلدن به دلیل «ارتقای درک ما از نتایج بازار کار زنان» برنده‌ی این جایزه شناخته شده است.

در ادامه آمده است که خانم گلدن عوامل کلیدی تفاوت جنسیتی در بازار کار را کشف کرده است.

طبق معلومات این آکادمی خانم گلدن «اولین گزارش جامع از درآمد و مشارکت زنان در بازار کار در طول قرن‌ها را ارائه کرد» و تحقیقات او منابع اصلی شکاف جنسیتی در بازار کار را نشان می‌دهد.

بیانیه به نقل از رییس کمیته‌ی اقتصاد جایزه نوبل نوشته است: «درک نقش زنان در کار برای جامعه مهم است و به لطف تحقیقات پیش‌گامانه‌ی کلودیا گلدن، اکنون در مورد عوامل زمینه‌ای و موانعی که ممکن است در آینده مورد توجه قرار گیرند، اطلاعات بیشتری داریم.»

قابل ذکر است که کلودیا گلدن متولد سال ۱۹۴۶ میلادی در شهر نیویارک آمریکا است و دکترای خود را در رشته‌ی اقتصاد از دانشگاه شیکاگو بدست آوده است.

او اکنون استاد دانشگاه هاروارد و عضو آکادمی‌ ملی علوم آمریکا است.

همچنین خانم گلدن در سال ۱۹۹۰ میلادی اولین زنی بود که عضویت دیپارتمنت اقتصاد دانشگاه هاروارد را کسب کرد و سومین زنی است که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل اقتصاد شده است.

در حالی وی برنده‌ی جایزه‌ی نوبل امسال در رشته‌ی اقتصاد شده است که بیش از دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

قابل ذکر است که در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=7633
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد