زلزله قوی در هرات؛ ۱۵ روستا در دو ولسوالی تخریب و صدها تن کشته و زخمی شدند

9 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

مسوولان حکومت سرپرست می‌گویند که زمین‌لرزه‌های شدید و پی‌هم در ساحات مختلف ولایت هرات از جمله ولسوالی‌های زنده‌جان و غوریان تلفات سنگین انسانی و خسارات جدی مالی به بارآورده است.

زمین‌زلزله شدید حوالی ساعت ۱۱:۱۰ دقیقه‌ی پیش از چاشت روز (شنبه، ۱۵ میزان) هرات و بخش‌های ولایت‌های فراه و بادغیس را تکان داده و هزاران تن آواره‌ کرده است.

مرکز لرزه‌نگاری امریکا گفته است که این زمین‌لرزه به شدت ۶.۲ درجه‌ی ریشتر و مرکز آن در ولسوالی زنده‌جان این ولایت بوده که در عمق ۱۰ کیلو متری زمین رخ داده است.

در عین حال، حیات‌الله مهاجر فراهی، معین نشراتی وزارت اطلاعات و فرهنگ حکومت سرپرست گفت که این زمین‌لرزه در ولسوالی‌های زنده‌جان و غوریان ولایت هرات رخ داده و در نتیجه خسارات هنگفت جانی و مالی برجای گذاشته است.

آقای مهاجر تاکید کرد که آمار دقیق قربانیان و زخمیان این رویداد تاکنون مشخص نیست.

از سوی هم موسی اشعری، رییس اداره مبارزه با حوادث طبیعی ولایت هرات به رسانه‌ها گفته است دست‌کم ۱۵ روستا در ولسوالی‌های زنده‌جان و غوریان این ولایت به گونه‌ی کامل تخریب شده است.

وی افزود که رقم دقیق قربانیان این زمین‌لرزه‌ها تاکنون مشخص نیست؛ اما بیش از ۶۰۰ نفر در سراسر شهر هرات زخمی شده‌اند.

در عین حال، نثار احمد الیاس، سخنگوی والی ولایت هرات گفت که در اثر این زمین‌لرزه آسیب‌های جدی بر شهروندان این ولایت وارد شده است.

او تاکید کرد که تمامی ادارات دولتی ملکی و نظامی برای کمک به آسیب‌دیدگان این زمین لرزه در ساحات مختلف شهر هرات مستقر شدند.

همچنین منابع از شفاخانه ولایتی هرات به رسانه گوهرشاد گفته‌اند که وضعیت در شفاخانه وخیم است و هر دقیقه جنازه و زخمی به شفاخانه منتقل می‌شوند.

منبع گفت که تا اکنون بیش از ۸۰ جسد و صدها زخمی به شفاخانه منتقل شدند.

با این وجود منابع به رسانه گوهاشاد می‌گویند که از ساعت ۱۱ صبح امروز تاکنون بیش از ۱۳ زمین‌لرزه خفیف، شدید و نسبتا شدید، احساس شده است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=7553
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد