امینه محمد: وضعیت زنان و دختران افغان با گذشت هر روز بدتر می‌شود

10 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

امینه محمد، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد از برگزاری نشستی تحت نام «نقش زنان در اسلام» بر محور وضعیت زنان و دختران افغانستان خبر داده است.

خانم محمد این موضوع را در یک نشست خبری مطرح کرده و گفته است که وضعیت زنان و دختران افغان با گذشت هر روز در افغانستان بدتر می‌شود.

او از جامعه‌ی جهانی و سازمان‌های بین‌المللی خواسته است که برای تضمین حق تحصیل و کار دختران و زنان افغان، بر حکومت فعلی فشار وارد کنند.

وی تاکید کرد: «نشست نقش زنان در اسلام برگزار می‌شود که برخی از این موضوعات را برای بهبود وضعیت زنان و دختران افغان مورد بررسی قرار خواهد داد، شما می‌دانید که سازمان همکاری اسلامی اخیراً هیأتی را به افغانستان فرستاده است، بنابر این ما فکر می‌کنیم که مهم است همسایه‌های افغانستان نیز برای این مسئله فشار وارد کنند. آن‌ها بخشی از جامعه‌ی جهانی هستند و باید فشار بیاورند تا مطمئن شوند که حقوق زنان در افغانستان برای‌شان دوباره داده می‌شود.»

معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در مورد تاریخ برگزاری و محل برگزاری و همچنان چگونگی این نشست جزییات ارائه نکرده است.

از سویی هم، دینس افرانسیس، رییس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز در یک نشست خبری از حکومت سرپرست خواستار تجدید نظر در مورد ممنوعیت دختران و زنان افغان از تحصیل و کار شده است.

او تاکید کرد: «من از مقام‌های افغانستان می‌خواهم که در این سیاست تجدید نظر کنند و به دختران اجازه دهند به مکتب بروند و تحصیل کنند تا بتوانند در توسعه جامعه خود نقش داشته باشند.»

نشستی زیر نام «نقش زنان در اسلام» در حالی برگزار می‌شود که شماری از فعالان زنان و دختران افغان می‌گویند که حکومت فعلی باید از تجربه‌ها و قوانین دیگر کشورهای اسلامی در این نشست بیاموزند.

باید گفت که حکومت فعلی بیش از دو سال گذشته، محدودیت‌های گسترده بر حق آموزش، کار و آزادی‌های اساسی زنان افغانستان وضع کرده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=7340
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد