عفو بین‌الملل به حکومت سرپرست: فعالان حقوق زن و حقوق بشر را فوری و بدون قیدوشرط آزاد کنید

10 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

در ادامه‌ی بازداشت و اذیت و آزار فعال حقوق زن و حقوق بشر در افغانستان، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرده است که از بازداشت خودسرانه ژولیا پارسی، فعال حقوق زن از سوی حکومت سرپرست «عمیقا نگران» است.

این سازمان با نشر اعلامیه‌ای در شبکه اجتماعی ایکس خود از حکومت سرپرست خواسته است که خانم پارسی و سایر فعالان حقوق زن و حقوق بشر زندانی را به‌صورت فوری و بدون قیدوشرط آزاد کنند.

سازمان عفو بین‌الملل همچنان خواستار توقف فوری بازداشت‌های خودسرانه، توقیف‌های غیرقانونی و ناپدید شدن اجباری فعالان، روزنامه‌نگاران و منتقدان از سوی حکومت سرپرست در افغانستان شده است.

این سازمان یک‌بار دیگر بر ایجاد میکانیسم پاسخگویی مستقل بین‌المللی برای پاسخگو کردن ناقضان حقوق بشر در افغانستان تاکید کرده است.

این در حالی است که ژولیا پارسی از زنان معترض افغانستان سه روز پیش همراه با همسر و فرزندش از شهر کابل توسط نیروهای استخبارات حکومت سرپرست بازداشت شد.

همچنین چند روز قبل از آن، ندا پروانی، یکی دیگر از فعال حقوق زن نیز همراه با شوهر و کودک خردسالش از سوی حکومت فعلی بازداشت شده بودند.

با این وجود یوناما یا دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان نیز در یک اعلامیه، خواستار توقف بازداشت‌های خودسرانه از سوی حکومت سرپرست شد.

قابل ذکر است که حکومت فعلی پیش از این هم بارها زنان معترض را بازداشت و زندانی کرده‌اند. نیروهای حکومت سرپرست بارها اعتراضات و تجمات زنان را هم سرکوب می‌کند. زنان معترض هرازگاهی در مکان‌های سربسته تجمعات اعتراضی برگزار می‌کنند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=7329
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد