فرشته سادات: با بهارِ واقعی زندگی خویش بی‌پیوندید

10 ماه قبل
زمان مطالعه 3 دقیقه

فرشته سادات متولد سال ۱۳۷۸ ه.خ. ولایت کابل بوده که دوره‌ی آموزش بلکوریا را در لیسه‌ی ابوالقاسم فردوسی ولایت کابل سپری نموده و در سال ۱۳۹۵ ه.خ. موفق به دریافت سند بلکوریا از ریاست معارف شهری ولایت کابل شده است. وی سپس با ریاضت‌کشی در دوره‌ی آمادگی کانکور و اشتراک در آزمون سراسری کنکور کشور، با اخذ نمره‌ی اعلی وارد دانشکده‌ی ستوماتولوژی دانشگاه ابوعلی سینا شده، تمام فراز و نشیب تحولات سیاسی- اجتماعی دوسال اخیر را نادیده گرفته و به تحصیل خویش در رشته‌ی فوق‌الذکر در دانشکده‌ی مذکور ادامه  داده است که اکنون محصل سال پنجم در دانشگاه علوم طبی ولایت کابل است.

او تحصیل در رشته طب را رشته‌ی تحصیلی رسمی خویش برگزیده و تحصیلِ خویش در این رشته را محدود به دانشگاه علوم طبی کابل نکرده، بلکه در حال حاضر رشته‌ی (Medical science) را در دانشگاه  (UOPeople) کالیفرنیای آمریکا نیز به صورت آنلاین فرا می‌گیرد.

خانم سادات در کنار تحصیل طبی خویش علاقه‌ی وافری به ادبیات نیز داشته که در عرصه ادبیات به خوبی درخشیده، مقالات و روایت‌های وی از دریچه‌ی کانون ادبی پر به نشر می‌رسد. لازم به ذکر است که خانم سادات یکی از اعضای برجسته‌ی این کانون بوده و با همکاران‌شان؛ تلاش بی‌وقفه‌ی برای زبان و ادبیات می‌نماید. وی از معدود کسانی است که کارهای ادبی را در کنار رشته‌ی تحصیلی خویش با علاقه‌مندی دنبال می‌کند. او با سن کم که دارد؛ کارهای قابل ملاحظه‌ی را در عرصه اجتماعی ، رهبریت و مدیریت انجام داده است. وی در عرصۀ رهبریت و مدیریت به خوبی درخشیده است که توانسته است کنفرانس‌ها، سیمینارها و صنوف حضوری و آنلاین متعدد را در بخش طبابت و ادبیات راه‌اندازی نماید. او دختری فعال و پر تلاش بوده؛ در عرصه بلندبردن دانش نسل جوان دست بالایی دارد.

باید یاد آور شد که این بانو داکتر، نویسنده و شاعر جوان افغانستان بوده و رویدادهای اجتماعی را بی‌خوف بیان می‌کند. او تلخی روزگار را چشیده، درد زمانه را حس‌کرده، با ناملایمات تحولات زندگی مقابله نموده و خیلی استوارانه به زندگی در جامعه‌ی پر از محدودیتِ افغانستان ادامه می‌دهد. وی تلاش می‌کند از طریق مسلک طبابت و هنر نویسندگی برای مردم این مرز و بوم مصدر خدمت باشد. وی می‌گوید: « من می‌خواهم از طریق طبابت و ادبیات در خدمت جامعه‌ی خویش بوده و برای هم‌وطنان خویش خدمت نمایم؛ زیرا از این طریق می‌توانم با دانستنی‌های طبی خویش به جسم و از طریق واژه‌ها و سطرهای ادبی به روح مردم تسلی‌خاطر بخشیده و درمان نمایم.»

بانو فرشته سادات اشعار، مقالات، متن و داستان‌های کوتاه و بلند زیاد دارد. خوشبختانه اخیراً اولین رُمان وی تحت عنوان (بهار) با مشخصات و تذکرات ذیل به باب نشر رسیده که علاقه‌مندان می‌توانند آن را در داخل و خارج از کشور بدست آورند. «کتاب (بهار) به شماره ٠٠٢٤٦ در دفتر آمریت حق نسخه برداری (کاپی رایت) وزارت اطلاعات و فرهنگ ثبت و راجستر می‌باشد. بناً تمامی حقوق مادی و معنوی کتاب مزبور متعلق به پدیدآورنده (نوسینده) آن است. هر نوع استفاده غیرقانونی از این کتاب اعم از حق چاپ، تکثیر، ترجمه، نسخه‌برداری و یا فیلم‌سازی از آن به هر صورتِ کلاً و جزاً ممنوع می‌باشد. در صورت ارتکاب یکی از موارد فوق توسط اشخاص حقیقی و حکمی بدون اجازه کتبی نویسنده آن با متخلفین برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.»

رمان بهار، نخستین اثر داستانی فرشته سادات است که به چاپ رسیده است. او در این رمان نشان داده که طبع خوبی برای قصه‌گویی و روایت دارد. این رمان قصه‌ی آرزومندی، آزادگی و تکاپوی دختری را روایت می‌کند؛ دختری که می‌توان زندگی او را برای تمام جوانان پویا در افغانستان و تمام جهان الگو قرار داد.

در این رمان پندهایی در قالب حدیث‌های فرشتگان آمده است که تمام واقعیت‌های دنیا را بی‌پرده بیان می‌کند تا همه‌ی کسانی‌که به مطالعه این رمان می‌پردازد؛ درسی از این داستان بگیرند. خواننده، در هر سن و سالی که باشند، باید با بهار واقعی زندگی خود بپیوندد.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=7088
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد