سازمان ملل: حقوق زنان و دختران افغانستان هدف حملات سیستماتیک قرار گرفته است

10 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

فولکر تورک، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد به وضعیت موجود در افغانستان واکنش نشان داده و می‌گوید که حقوق بشر در افغانستان در حال فروپاشی است.

آقای تورک امروز (سه‌شنبه، ۲۱ سنبله) در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل گفت که افغانستان طی چند دهه‌ی گذشته نقض حقوق بشر را تجربه کرده؛ اما پس از حاکمیت حکومت فعلی، حقوق و آزادی شهروندان افغانستان، به‌ویژه زنان و دختران هدف حملات سیستماتیک قرار گرفته است.

وی تاکید کرد که افغانستان در حال حاضر تنها کشوری است که زنان و دختران اجازه‌ی آموزش بالاتر از صنف ششم را ندارند.

او هشدار داد که افغانستان در حال حاضر در یک بحران انسانی و اقتصادی عمیق فرو رفته و دو سوم جمعیت آن به کمک‌های بشردوستانه نیاز دارند.

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که جامعه‌ی جهانی نمی‌تواند به مردم افغانستان پشت کند، بحران حقوق بشری در این کشور بیشتر از همه در اولویت است.

آقای تورک در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل از کشورها خواسته است که اطمینان حاصل کنند که تحریم‌ها بر نیازهای بشردوستانه در افغانستان تأثیر نمی‌گذارد.

همچنین وی در بخشی از صحبت‌هایش از کشورهای دارای نفوذ بر حکومت فعلی خواسته است که به آنان کمک کند تا مسیرشان را برای سرکوب حقوق بشر نه، بلکه برای توسعه و امنیت آینده‌ی افغانستان معطوف کند.

او از حکومت فعلی نیز خواسته است که به تعهدات بین‌المللی افغانستان برای احترام به حقوق بشر باز گردد.

این مقام سازمان ملل گفت که این موضوع مستلزم اقدام هماهنگ در همه سطوح برای رسیدگی به خلاء کنونی، حمایت‌های نهادی حقوق بشر و ایجاد سیستم حکومت‌داری فراگیر و پاسخگو است.

پنجاه‌و‌چهارمین اجلاس شورای حقوق بشر در حال برگزاری است.

در نشست دیروز ریچارد بنت، گزارشگر ویژه در امور حقوق بشر در افغانستان گفت که مردم افغانستان با یک بحران انسانی و رژیمی مواجه‌اند که بسیاری از حقوق بشر را نقض می‌کند.

با روی‌کارآمدن حکومت فعلی بر افغانستان، کشورهای جهان و نهادهای حقوق بشری همواره از نقض حقوق دختران و زنان زیر حاکمیت حکومت فعلی سخن زده‌اند.

دختران و زنان در کشور حق تعلیم، تحصیل و کار را ندارند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=6832
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد