۶هزار تبعه‌ی افغانستان، در محبس‌های ایران زندانی هستند

11 ماه قبل
زمان مطالعه 1 دقیقه

رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که در زندان‌های این کشور حدود شش هزار شهروند افغانستانی زندانی هستند.

خبرگزاری ایسنا امروز (یک‌شنبه، ۱۲ سنبله) به نقل از علی‌رضا محمودی، مدیرکل قنسولی وزارت امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی ایران نوشته است که بیشترین شهروندان خارجی زندانی در ایران از افغانستان هستند.

آقای محمودی گفته است که از ابتدای سال ۱۴۰۰ تا ماه سنبله‌ی ۱۴۰۲، ۹۱۴ شهروند زندانی ایرانی در دیگر کشورها آزاد یا به ایران منتقل شده‌اند.

در ادامه آمده است که ایران با حکومت سرپرست نیز زندانی مبادله کرده است.

همچنین وزارت امور خارجه‌ی حکومت فعلی در اواخر ماه جوزا سال جاری خورشیدی از انتقال یک هزار و ۱۳۱ زندانی از زندان‌های ایران به افغانستان خبر داده بود.

قابل ذکر است که این زندانیان براساس موافقت‌نامه‌ی تبادل زندانیان میان وزارت‌های عدلیه‌ی دو کشور در سال ۱۳۸۵، به افغانستان منتقل شده‌اند.

بنا به گزارش‌ها افغان‌های که در زندان‌های ایران به سر می‌برند، شماری زیادی به اعدام نیز محکوم شده‌اند؛ اما آمار دقیق آن اعلام نشده است.

در حال حاضر بیش از ۵ میلیون مهاجر افغان در ایران به سر می‌برند. در حالی که همه روزه صدها مهاجر از ایران اخراج و به وطن بازمی‌گردند، هنوز بازار قاچاق انسان به ایران پررونق است و روزانه صدها نفر از مرز غیرقانونی رد می‌شوند تا به ایران برسند.

ایران در حالی از افزایش اخراج مهاجران خبر می‌دهد که پس حاکمیت حکومت فعلی بر افغانستان، مهاجرت شهروندان کشور افزایش یافته است. مقصد بخش بزرگی از مهاجران افغانستانی ایران و پاکستان است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=6526
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد