منع آموزش دختران افغان؛ سازمان ملل: آموزش یکی از حقوق اساسی و بسیار مهم زنان و دختران است

11 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

فلورنسیا سوتو نینو، معاون سخنگوی سازمان ملل به اقدام حکومت فعلی مبنی بر ممانعت سفر گروهی از دختران افغان برای تحصیل به امارات متحده عربی، واکنش نشان داده و می‎‌گوید که آموزش یکی از حقوق اساسی و بسیار مهم زنان و دختران است که باید از آن برخوردار باشند.

خانم نینو امروز (پنج‌شنبه، ۲ سنبله) به خبرنگاران گفت که ممانعت آموزش و تحصیل دختران نه تنها به صورت فردی، آنان را متاثر کرده، بلکه تمام جامعه‌ی افغانستان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

او تاکی کرد: «من فکر می‌کنم کاری که ما به انجام آن ادامه خواهیم داد این است که از مقامات حکومت فعلی بخواهیم به تعهدات خود تحت قوانین بین‌المللی پایبند باشند.»

معاون سخنگوی سازمان ملل متحد با بیان این‌که سازمان ملل متحد به دفاع از حقوق زنان ادامه خواهد داد و افغانستان بدون مشارکت کامل آن‌ها نمی‌تواند توسعه یابد، افزود: «این واقعاً اندوه‌بار است، زنانی که می‌خواهند از این حقوق استفاده کنند، از این کار منع می‌شوند.»

این در حالی است که خلف‌ بن احمد الحبتور، تاجر اهل امارات متحده عربی می‌گوید که قرار بود دیروز (چهارشنبه، ۱ سنبله) ۱۰۰ دانشجوی دختر از میدان هوایی کابل به شهر دبی امارات پرواز کنند تا در «دانشگاه دبی» به تحصیل بپردازند؛ اما نیروهای حکومت سرپرست در میدان هوایی کابل مانع سفر این دختران شده‌اند.

همچنین هیدر بار، فعال حقوق بشر این کار حکومت فعلی را اوج «ظلم» و محروم‎کردن زنان و دختران از تحصیل خوانده است.

او در شبکه‌‌ اجتماعی ایکس خود نوشته است که ممانعت از تحصیل دختران، باعث زندانی‌شدن آنان می‌شود.

ممانعت از سفر تحصیلی دختران توسط حکومت سرپرست واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است.

در حالی نیروهای حکومت فعلی از سفر تحصیلی گروهی از دختران به دبی جلوگیری می‌کند که دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

قابل ذکر است که در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=6275
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد