نصیراحمد فایق: ممانعت دختران از تحصیل جهت نگهداشتن مردم در جهالت و تاریکی است

11 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

نصیراحمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل متحد به ممنوعیت سفر تحصیلی گروهِ از دختران به دبی واکنش نشان داده و ممانعت آن را غیراسلامی و انسانی خوانده است.

آقای فایق صبح امروز (پنج‌شنبه، ۲ سنبله) در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس خود نوشته است که حکومت سرپرست این کار (منع دختران از سفر تحصیلی به دبی) را به‌خاطر نگهداشتن مردم در جهالت و تاریکی انجام داده است.

خلف‌ بن احمد الحبتور، تاجر اهل امارات متحده عربی می‌گوید که قرار بود دیروز (چهارشنبه، ۱ سنبله) ۱۰۰ دانشجوی دختر از میدان هوایی کابل به شهر دبی امارات پرواز کنند تا در «دانشگاه دبی» به تحصیل بپردازند؛ اما نیروهای حکومت سرپرست در میدان هوایی کابل مانع سفر این دختران شده‌اند.

نصیراحمد فایق در ادامه گفته است: «واقعا جای تأسف و تأثر است. این اعمال حکومت فعلی غیراسلامی و انسانی و عمداً به‌خاطر نگهداشتن مردم در جهالت و تاریکی است.»

او خطاب به تاحر اهل امارات متحده عربی گفته است: «مردم افغانستان واقعاً از تلاش‌ها، سخاوت و حمایت شما از آموزش زنان و دختران قدردانی می‌کنند.»

همچنین هیدر بار، فعال حقوق بشر این کار حکومت فعلی را اوج «ظلم» و محروم‎کردن زنان و دختران از تحصیل خوانده است.

او در شبکه‌‌ اجتماعی ایکس خود نوشته است که ممانعت از تحصیل دختران، باعث زندانی‌شدن آنان می‌شود.

با این وجود آقای الحبتور دیروز با نشر ویدیویی در شبکه اجتماعی ایکس گفته بود که او زمینه‌ی تحصیل این دختران در دانشگاه دبی را فراهم کرده بود و هزینه‌ی سفر و مخارج دانشگاه آنان را به عهده گرفته است.

او تاکید کرد که واژه‌ی پیدا نمی‌تواند که ناامیدی او را به‌دلیل ممانعت حکومت سرپرست از سفر این دختران توصیف کند.

ممانعت از سفر تحصیلی دختران توسط حکومت سرپرست واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است.

در حالی نیروهای حکومت فعلی از سفر تحصیلی گروهی از دختران به دبی جلوگیری می‌کند که دو سال می‌شود که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

قابل ذکر است که در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=6248
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد