نصیراحمد فایق: بازداشت معترضان نمونه‌ی از اعمال بربریت در برابر زنان است

11 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

نصیر احمد فایق، سرپرست نمایندگی افغانستان در سازمان ملل به بازداشت هشت تن از اعضای جنبش اعتراضی اتحاد و همبستگی زنان افغانستان واکنش نشان داده و می‌گوید که بازداشت دختران معترض از سوی حکومت فعلی نمونه‌ی از اعمال وحشت و بربریت در برابر زنان است.

آقای فایق امروز (دوشنبه، ۳۰ اسد) در شبکه اجتماعی ایکس خود نوشته است: «ورود بدون اجازه به حریم خصوصی مردم و گرفتاری خودسرانه زنان بدون حضور پولیس زن، خلاف قانون، دساتیر اسلامی و عرف جامعه است.»

وی تاکید کرد: «اين هم نمونه‌اى از تداوم اعمال وحشت و بربريت در مقابل زنان افغانستان است.»

شب گذشته زهرا حق‌پرست، مسوول جنبش اعتراضی اتحاد و همبستگی زنان افغانستان به رسانه گوهرشاد گفته بود که نیروهای حکومت سرپرست با یورش به محل تجمع شماری از این زنان در ساحه‌ی خیرخانه‌ی کابل، هشت زن معترض را بازداشت کرده و با خود برده بودند؛ اما پس از چند ساعت به «قید ضمانت» دختران معترض را آزاد کردند.

این زنان برای برگزاری یک برنامه‌ی اعتراضی در یک مکان سربسته تجمع کرده بودند.

قابل ذکر است که حکومت سرپرست پیش از این نیز شماری از زنان معترض را بازداشت کرده‌اند و شماری از آنان را پس از مدت‌ها زندان به قید ضمانت و با «ثبت اعتراف اجباری» آزاد کرده‌اند.

در حالی زنان و دختران افغان هر روز بازداشت و شکنجه می‌شود که بیش از دو سال است که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

قابل ذکر است که در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=6167
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد