دیدبان حقوق بشر: تعامل کشورها، حکومت افغانستان را در زمینه وضع محدودیت علیه زنان جسورتر می‌کند

11 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

در ادامه‌ی وضع محدودیت‌های شدید حکومت سرپرست بر کار و آموزش زنان و دختران و تعامل با کشورها، هیدر بار، مسوول بخش زنان دید‌بان حقوق بشر اعلام کرده است که به‌رغم نقض صریح حقوق بشر به‌ویژه حقوق زنان از سوی حکومت فعلی در افغانستان، کشورها به تعامل‌شان با این دولت افزایش داده‌اند.

خانم بار از این عمل‌کرد کشورها به شدت انتقاد نموده و با نشر چند تصویر از سفر شماری از مقام‌های حکومت فعلی به بیرون از کشور در شبکه اجتماعی «ایکس» خود نوشته است که این تعاملات، حکومت فعلی را در زمینه وضع محدودیت‌های بیشتر علیه زنان و دختران در افغانستان جسورتر می‌کند.

او تاکید کرد: «به‌رسمیت شناختن عملی حکومت فعلی به‌گونه‌ای افزایش یافته است که هر روز اتفاق می‌افتد، عادی‌سازی و پذیرش حکومت افغانستان نقض بیشتر حقوق زنان را به ارمغان می‌آورد.»

قابل ذکر است که تا اکنون هیچ کشوری حکومت فعلی را به شکل رسمی به‌رسمیت نشناخته است؛ اما در این اواخر شماری از مقام‌های دولت افغانستان با آن‌که در فهرست‌ سیاه سازمان ملل قرار دارند، به برخی از کشورها از جمله ترکیه سفر کرده‌اند.

مسوول بخش زنان دید‌بان حقوق بشر در حالی از افزایش تعامل کشورها با حکومت فعلی ابراز نگرانی می‌کند که دولت فعلی با بی‌اعتنایی به خواست‌های مردم و جامعه‌ی جهانی در زمینه رعایت حقوق بشر، به سیاست‌های سخت‌گیرانه خود ادامه داده است.

همچنین بیش از دو سال است که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

قابل ذکر است که در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=6193
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد