سازمان بین‌المللی مهاجرت: ۷۹ درصد از مردم افغانستان به آب کافی آشامیدنی دسترسی ندارند

11 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) اعلام کرد که ۷۹ درصد از مردم افغانستان به آب کافی برای آشامیدن، پخت‌وپز، حمام‌کردن و شست‌وشو دسترسی ندارند.

این سازمان امروز (چهارشنبه، ۲۵ اسد) در صفحه‌ی شبکه اجتماعی ایکس خود نوشته است که عدم دسترسی مردم به آب آشامیدنی کافی، نشان‌دهنده‌ی بحران آب و بهداشت در سراسر افغانستان است.

در ادامه آمده است که در سال ۲۰۲۲ میلادی به ۱۶۰ هزار نفر در افغانستان خدماتی در زمینه‌ی دسترسی به آب آشامیدنی و بهداشت ارائه کرده است.

سازمان بین‌المللی مهاجرت تاکید کرد که در سال ۲۰۲۳ میلادی برای این‌که بتواند به ۲.۳ میلیون نفر خدمات در قسمت دسترسی به آب آشامیدنی ارائه کند، به ۳۳ میلیون دالر بودجه نیاز دارد.

این نهاد از عدم دسترسی ۷۹ درصد از مردم افغانستان به آب کافی هشدار داده و افزود که زمان در حال از دست‌رفتن است.

این در حالی است که شهروندان کشور امسال در ولایت‌های مختلف از خشک‌سالی شدید و عدم دسترسی به آب آشامیدنی پاک شکایت دارند.

قابل ذکر است که اوچا یا دفتر هماهنگ‌کننده‌ی کمک‌های بشردوستانه‌ی سازمان ملل متحد پیش از این نیز اعلام کرده بود که افغانستان سه سال متوالی است که خشک‌سالی شدید را تجربه می‌کند.

بر اساس آمار این نهاد، افغانستان در میان ده کشوری که با پی‌آمدهای شدید تغییرات اقلیمی مواجه‌اند، در جایگاه چهارم قرار دارد.

همچنین آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد می‌گوید که دو تا سه میلیارد تن در جهان با کمبود آب آشامیدنی پاک مواجه‌اند و آب تمیز برای آنان یک امتیاز نیست.

آقای گوترش گفته بود که بشریت در شاه‌راهی به‌سوی جهنم آب‌و‌هوایی روان است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5997
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد