اعمال فشار بر رسانه‌ها؛ در ۳ روز گذشته ۳ رسانه در ننگرهار مسدود شدند

11 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

منابع محلی از ولایت ننگرهار می‌گویند که در سه روز گذشته نشرات سه رسانه در این ولایت، از سوی مسوولان محلی حکومت سرپرست به دلایل نامعلوم متوقف شده است.

منبع امروز (پنج‌شنبه، ۱۲ اسد) به رسانه گوهرشاد گفت که در گام نخست، روز دوشنبه هفته‌ی جاری، دروازه‌ی رادیو و تلویزیون «همیشه بهار» از سوی نیروهای حکومت سرپرست بسته شده و روز گذشته نیز فعالیت‌های رادیو «نن یا امروز» و رادیو «ځوانان یا جوانان» متوقف شدند.

مسوول یکی از رسانه‌ها گفته است که نیروهای حکومت سرپرست هیچ‌گونه دلیل قناعت‌بخش برای بستن هر سه رسانه ارائه نکردند.

منبع تاکید کرد که مشکل دوشنبه هفته‌ی جاری، هنگامی آغاز شد که رادیو و تلویزیون همیشه بهار، یک دوره‌ی آموزشی خبرنگاری را برای شماری از جوانان به شمول شش دختر آغاز کرده بود.

منبع افزود که در روز نخست درس، نیروهای حکومت سرپرست وارد صنف درسی شده، کارمندان رادیو و تلویزیون همیشه بهار را مورد ضرب‌وشتم قرار داده و استودیوهای آن‌ها را بسته کردند.

رادیو و تلویزیون همیشه بهار در ده سال گذشته، همواره دوره‌های آموزشی خبرنگاری را دایر می‌کرد و تا اکنون ۲۹ مرتبه فارغ داده است.

قابل ذکر است که هر سه رسانه، بنابر مشکل اقتصادی، یک خانه مشترک را در شهر جلال آباد به کرایه گرفته بودند و از همانجا نشرات شانرا پخش می کردند.

از سویی هم، ظریف کریمی، مسوول نی یا نهاد حامی رسانه‌های آزاد افغانستان در صحبت با رسانه گوهرشاد این خبر را تایید کرده است.

آقای کریمی گفت که دلیل بسته شدن این رسانه‌ها برگزاری یک صنف آموزشی مختلط و بعضی تخطی‌ها بیان شده است.

او تاکید کرد که نهادهای حامی رسانه‌ها تلاش دارند که این موضوع به زودترین فرصت حل شده و رسانه‌ها دوباره به فعالیت‌شان آغاز کنند.

وی از جامعه‌ی بین‌المللی به ویژه سازمان ملل متحد خواسته است که جلو محدودیت‌های حکومت سرپرست بر آزادی بیان را بگیرند.

این در حالی است که حکومت سرپرست از زمان تسلط دوباره‌ی بر افغانستان محدودیت‌های شدیدی بر کار رسانه‌ها و خبرنگاران وضع کرده‌اند و در مورد متعدد متهم به سرکوب، شکنجه و بازداشت خودسرانه‌ی خبرنگاران شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5642
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد