مک‌‌کال: با انتصاب رینا امیری فرمان‌های سرکوب‌گرانه‌ی بیشتری علیه زنان افغان صادر شده است

12 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

مایکل مک‌کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا گفته است که تعامل ایالات متحده با حکومت سرپرست کمکی به بهبود وضعیت بشری در افغانستان نکرده است و مقامات آمریکایی باید دیدار با این حکومت را متوقف کنند.

آقای مک‌کال این اظهارات را در پاسخ به سخنان اخیر رینا امیری، نماینده‌ی ویژه آمریکا در امور زنان و حقوق بشر برای افغانستان در توییتی مطرح کرده است.

کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده به نقل از مک‌کال نوشته است: «امروز فرمان‌های سرکوب‌کننده و هدایات بر زنان و دختران افغان بیشتر از زمانی صادر شده که خانم امیری به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای حقوق زنان افغان منصوب شده است.»

در ادامه آمده است: «افغان‌ها از ایالات متحده آمریکا تقاضای تعامل بیشتر ندارند، زیرا این تعامل به زنان و دختران افغان کمک نمی‌کند و به عادی‌شدن رفتار  حکومت سرپرست کمک می‌کند. این دید و بازدیدها باید متوقف شود.»

رینا امیری، نماینده‌ی ویژه آمریکا در امور زنان و حقوق بشر پس از نشست دوروزه‌ی نمایندگان ایالات متحده با حکومت سرپرست در دوحه‌ قطر، در رشته‌توییتی نوشته بود: «پس از اصرار گسترده‌ی افغان‌ها و مدافعان حقوق بشر به ضرورت تعامل مستقیم با حکومت سرپرست، در این نشست شرکت کرده است.»

این اظهارات او با واکنش‌های گسترده‌ی مواجه شده است و شمار زیادی از شهروندان افغانستان، به‌ویژه زنان نیز گفته‌اند که چنین درخواستی از خانم امیری نکرده‌اند.

همچنین ایتلاف جنبش‌های اعتراضی زنان افغانستان روز (چهارشنبه، ۱۱ اسد) در اعلامیه‌ای در واکنش به اظهارات رینا امیری گفته بود که جنبش‌های زنان افغان که برای حقوق بشری مردم افغانستان به ویژه زنان مبارزه بی‌امان کرده اند، هرگز خواستار تعامل مستقیم با حکومت سرپرست نشده‌اند.

در اعلامیه آمده است: «تعامل مستقیم جامعه‌ی بین‌المللی در نزدیک به دو سال هیچ دستاوردی برای مردم افغانستان نداشته است و تنها منجر به مشروعیت بخشی به یک رژیم سرکوب و آپارتاید جنسیتی شده است.»

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5652
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد