مجمع آسیایی حقوق بشر: شیعیان و هزاره‌ها در افغانستان با تبعیض سیستماتیک و حملات هدفمند روبه‌رو هستند

11 ماه قبل
زمان مطالعه 3 دقیقه

مجمع آسیایی حقوق بشر و توسعه (FORUM-ASIA) به محدودیت‌های وضع شده بر جامعه‌ی شیعه و هزاره‌ی افغانستان از سوی حکومت سرپرست واکنش نشان داده و خواستار اقدام فوری و هماهنگ بین‌المللی برای حفاظت از شیعیان و هزاره‌ها شده است.

این سازمان با نشر بیانیه‌ای گفته است که جامعه‌ی شیعیان افغانستان که اعضای آن عمدتاً از قوم هزاره هستند، با تبعیض سیستماتیک، حملات هدفمند، به حاشیه‌رفتن، آزار و اذیت و محدودیت‌های شدید توسط حکومت سرپرست روبه‌رو هستند.

این مجمع تاکید کرد که حکومت فعلی آزادی مذهب و عقیده‌ی شیعیان و هزاره‌ها را به صورت شدید ممنوع کرده‌اند.

در حالی مجمع آسیایی حقوق بشر و توسعه بر حفاظت از جامعه‌ی شیعه و هزاره‌ی افغانستان تاکید دارد که حکومت سرپرست در سال جاری بر مراسم عزاداری شیعیان در محرم محدودیت وضع کرده و تدریس فقه جعفری را از دانشگاه بامیان نیز حذف کرده است.

در ادامه بیانیه آمده است که حکومت فعلی پس از این ممنوعیت، به‌ هیأت‌های عزاداری هجوم برده و به‌سوی عزاداران نیز تیراندازی کرده‌اند.

منابع محلی از ولایت غزنی به رسانه گوهرشاد گفته بود که در نتیجه‌ی تیراندازی نیروهای حکومت سرپرست بر عزاداران روز عاشورا، در مرکز این ولایت دست‌کم چهار نفر کشته و بیش از ۱۲ نفر زخمی شده‌اند.

بر اساس گزارش‌ها، نیروهای حکومت فعلی در کابل نیز برخی از عزاداران را لت‌وکوب کرده‌اند.

همچنین در بخش این بیانیه آمده است که حکومت فعلی در ولایت بدخشان اعضای جامعه‌ی شیعه‌ی اسماعیلی را مجبور کرده‌اند که برای دریافت کمک‌های بشردوستانه تغییر مذهب دهند.

این نهاد تاکید کرد که نقض گسترده و سیستماتیک حقوق بشری جامعه‌ی شیعه‌ و هزاره‌ی افغانستان «بسیار نگران‌کننده» است.

مجمع آسیایی حقوق بشر و توسعه از حکومت فعلی خواسته است که فوراْ محدودیت‌های تحمیل‌شده بر حقوق اساسی مردم افغانستان، به‌ویژه زنان و دختران و جوامع به حاشیه رانده‌شده مانند هزاره‌های شیعه را لغو کنند.

این نهاد افزود که حکومت فعلی باید به تعهدات بین‌المللی افغانستان برای حفظ حقوق و آزادی‌های اساسی بشر پابند باشند.

نسل‌کشی آهسته

مجمع آسیایی حقوق بشر و توسعه همچنان از جامعه‌ی بین‌المللی خواست که از ایجاد یک مکانیسم بین‌المللی تحقیق و پاسخ‌گویی توسط شورای حقوق بشر برای جمع‌آوری، حفظ و مستندسازی شواهد در مورد تمامی موارد نقض حقوق بشر در افغانستان حمایت کنند و خواستار پایان حملات سیستماتیک علیه هزاره‌های شیعه که نشانه‌های یک نسل‌کشی را دارند، شود.

در ادامه آمده است که جامعه‌ی بین‌المللی از ارائه‌ی عادلانه‌ی کمک‌های بشردوستانه، از این‌که کمک‌ها به همه نیازمندان، از جمله جوامع هزاره‌ها می‌رسد اطمینان حاصل کند.

این مجمع گفته است که شیعیان و هزاره‌ها در افغانستان به‌عنوان یک اقلیت مذهبی، به‌طور تاریخی توسط حکومت فعلی و گروه‌ تروریستی داعش تحت آزار و اذیت قرار گرفته‌اند و در حال حاضر در معرض خطر جدی «نسل‌کشی آهسته» قرار دارند.

مجمع آسیایی حقوق بشر و توسعه تاکید کرد که از زمان تسلط دوباره‌ی حکومت فعلی بر افغانستان، حداقل ۷۰۰ غیرنظامی هزاره در ۱۳ حمله‌ی هدفمند وابسته به داعش کشته یا زخمی شده‌اند.

این نهاد در آخر افزود که نهادهای حقوق بشری و نظارتی نسبت به افزایش حملات علیه هزاره‌های شیعه نگرانی دارند و زنگ خطر یک نسل‌کشی احتمالی را به صدا در آورده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5683
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد