سفیر آمریکا در سازمان ملل: زنان و دختران در افغانستان باید به کار و آموزش دسترسی داشته باشند

12 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر و نماینده‌ی دائمی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد از محدودیت‌های شدید زنان و دختران افغان انتقاد کرده و اعلام کرد که این کشور حکومت فعلی را به رسميت نمی‌شناسد و از این حکومت حمایت نمی‌کند.

خانم گرینفیلد که در یک نشست خبری  صحبت می‌کرد، گفته است که دختران افغانستان باید به آموزش و تحصیل دسترسی داشته و زنان این کشور نیز سر کار بروند.

وی تاکید کرد: «ما به اعمال فشار بر حکومت فعلی ادامه داده‌ایم. ما حکومت سرپرست را به رسمیت نمی‌شناسیم. ما هیچ حمایتی از حکومت افغانستان به‌خاطر تصمیم آنان مبنی بر عدم بازگشت دختران به مکتب و زنان به کار، نکرده‌ایم.»

سفیر و نماینده‌ی دائمی آمریکا در سازمان ملل که ریاست دوره‌ای شورای امنیت این سازمان را برعهده گرفته‌ است، افزود که در دوره‌ی ریاست خود به موضوعات حقوق بشری رسیدگی خواهد کرد و افغانستان را در اولویت کار خود قرار خواهد داد.

خانم گرینفیلد در حالی بر عدم به رسمیت‌شناختن حکومت فعلی تاکید می‌کند که اخیراً نمایندگان آمریکا با مقام‌های حکومت سرپرست در قطر دیدار و گفتگو کرده‌اند.

رینا امیری، نماینده‌ی ویژه آمریکا در امور زنان و حقوق بشر برای افغانستان در اظهارات جنجالی گفته بود که با اصرار «افغان‌ها و مدافعان حقوق بشر به ضرورت تعامل با حکومت سرپرست» در گفتگو با هیأت حکومت افغانستان اشتراک کرده‌ است.

این اظهارات با واکنش‌های گسترده‌ی شهروندان افغانستان مواجه شده است.

در حالی سفیر و نماینده‌ی دائمی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد بر تامین حقوق زنان و دختران افغانستانی تاکید می‌کند که  نزدیک به دو سال است که حکومت سرپرست دختران بالاتر از صنف ششم را در افغانستان از رفتن به مکتب منع کرده‌ است.

وزارت تحصیلات عالی حکومت فعلی، زنان و دختران افغان را از تحصیل در دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی نیز بازداشته است.

این اقدام حکومت فعلی باعث شده است که میلیون‌ها دانش‌آموز دختر از آموزش باز بماند.

قابل ذکر است که در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5578
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد