فراغت ۱۱۳ دختر از مدرسه‌ی دینی در غور

12 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

مسوولان محلی در ولایت غور می‌گویند که ۱۱۳ طلبه‌ی زن از یک مدرسه‌ی دینی این ولایت فارغ شده و جشن فراغت‌شان را طی یک مراسم رسمی برگزار کردند.

مولوی محمد حماس، آمریت اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ غور امروز (دوشنبه، ۹ اسد) به رسانه گوهرشاد گفت که این دختران از مرکز «آموزشی علوم قرآنی» شهر فیروزکوه، مرکز این ولایت فارغ شد‌ه‌اند.

آقای حماس تاکید کرد که در این مراسم فارغان و روحانیان گفتند که همه‌ای مسلمانان مسوولیت دارند که آموزه‌های اسلامی را جدی گرفته و زندگی‌شان را متناسب با آن عیار بسازند.

مسوولان محلی حکومت سرپرست در غور در این مراسم گفته‌اند که در طول ۲۰ سال گذشته، اندیشه‌های مسموم و زهراگین غرب وارد ادبیات و شئون زندگی مردم افغانستان شده و در حال حاضر ایجاب می‌کند که تمام آن زهرابه‌ها توسط آموزه‌های اسلامی خنثی و مسلمانان تفکر و اندیشه‌‌های اسلامی خودشان را داشته باشند.

آمر اطلاعات ریاست اطلاعات و فرهنگ غور گفت که این دختران از بخش حفظ، تجوید و قرائت قرآن عظیم‌الشآن طی یک دوره‌ی سه سال فارغ شدند.

قابل ذکر است که سال گذشته حکومت سرپرست بزرگترین مدرسه‌ی جهادی را با ظرفیت یک هزار نفر در ولایت غور افتتاح کرده و اسم آن را «جامعه‌ی الجهادی» گذاشته بود.

این در حالی است که چند روز پیش وزارت معارف اعلام کرده بود که تعداد دانش‌آموزان دختر در مدارس جهادی (دارالعلوم دینی) بیشتر از پسران می‌باشند.

حکومت سرپرست عملاً دختران را از رفتن به مکاتب غیردینی و دانشگاه‌ها منع کرده‌ است. حکومت فعلی پس از تسلط بر افغانستان، تحصیل و کار زنان را ممنوع کرد و زنان را از رفتن به پارک‌های تفریحی، محافل سیاسی و اجتماعی و سالن‌های ورزشی و زیبایی بازداشتند.

حکومت فعلی در تلاش است مدارس جهادی را جایگزین مکاتب عادی و دانشگاه کنند و به همین دلیل اخیراً برای جذب دانش‌آموزان دختر به مدارس جهادی اقدام‌هایی انجام داده است.

همچنین حکومت سرپرست به صورت بی‌سابقه‌ی به ساخت‌وساز مدارس جهادی در ولایات کشور رو‌ آورده است.

قابل ذکر است که وزارت معارف حکومت فعلی در ماه ثور سال گذشته‌ی خورشیدی اعلام کرده بود که در مرکز هر ولایت یک مدرسه‌ی بزرگ جهادی با ظرفیت هزار نفر و در هر ولسوالی از سه تا ۱۰ مدرسه‌ی جهادی می‌سازد.

همچنین دو ماه پیش به فرمان ملاهبت‌الله آخوندزاده، رهبر حکومت فعلی، حدود ۱۰۰ هزار پست جدید در مدارس جهادی ایجاد شد.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5493
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد