زنان معترض: حکومت سرپرست با وضع محدودیت‌های مذهبی کشور را با خطر جنگ مذهبی مواجه ساخته است

12 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

‌‎«جنبش شنبه‌های ارغوانی» به تیراندازی نیروهای حکومت سرپرست بر عزاداران روز عاشورا در شهر غزنی واکنش نشان داده و برخورداری از آزادی‌های مذهبی را نخستین حقوق انسانی دانسته و تنوع فرهنگی و مذهبی را سرمایه اصلی کشور می‌داند.

این جنبش با نشر اعلامیه‌ای تیراندازی نیروهای حکومت فعلی بر عزاداران روز عاشورا را به شدت محکم کرده و گفته است که با حاکمیت مجدد حکومت فعلی، تمام شهروندان کشور متضرر بوده و از تمام حقوق و آزادی‌های اجتماعی و سیاسی‌شان محروم شده‌اند.

در اعلامیه آمده است که حکومت فعلی با وضع محدودیت‌های شدید در برابر اقلیت‌های دینی و مذهبی نه‌ تنها باعث از بین رفتن تنوع مذهبی و دینی در کشور می‌گردد، بلکه کشور را با خطر جدی جنگ مذهبی مواجه ساخته است.

قابل ذکر است که شاهدان عینی از ولایت غزنی به رسانه گوهرشاد گفته بودند که شمار جان باخته‌گان ناشی از تیراندازی نیروهای حکومت سرپرست بر عزاداران روز عاشورا در این ولایت، به چهار نفر رسیده و بیش از ۱۲ تن دیگر نیز زخمی شدند.

جنبش شنبه‌های ارغوانی در ادامه تاکید کرد: «تیراندازی بر عزاداران حسینی در ولایت غزنی که منجر به کشته و مجروحیت شماری از شهروندان به‌شمول زنان و کودکان گردیده، مایه نگرانی شدید ما است.»

این جنبش از جامعه‌ی جهانی و نهادهای مدافع حقوق بشر خواسته است که با حمایت از مردم افغانستان زمینه ایجاد حکومت دموکراتیک غیرمتمرکز و مبتنی بر رأی شهروندان افغانستان را فراهم ساخته و جهت تامین عدالت اجتماعی در کشور مردم را یاری رسانند.

در اعلامیه آمده است: «ما باورمندیم که جامعه‌ی جهانی و سازمان‌های بین‌المللی در قبال افغانستان به‌عنوان عضو سازمان ملل متحد مسوولیت دارند تا در برابر اعمال ضد انسانی و بشری حکومت فعلی سکوت نکرده و در راستای رسیدن مردم افغانستان به حقوق و آزادی‌های انسانی و بشری‌شان، دوشادوش آن‌ها ایستاد شوند.»

منابع مردمی تاکید کردند که این افراد از ساحه‌ی قلعه‌شهاده به طرف بازار نوآباد شهر غزنی آمده بودند که در نتیجه‌ی شلیک مستقیم نیروهای حکومت سرپرست کشته و زخمی شدند.

با این وجود، منصور افغان،  آمر نشرات ریاست اطلاعات و فرهنگ ولایت غزنی با تایید این رویداد به رسانه گوهرشاد گفته بود: «مردم به طرف مجاهد سنگ پرتاب می‌کردند و مجاهد مجبور شدند که فیر هوایی کنند؛ اما تنش‌ها زیاد شده و چندین نفر کشته و زخمی شدند.»

آقای افغان تاکید کرد که این رویداد از سوی والی غزنی و ارگان عدلی و قضایی به صورت جدی پیگیری خواهد شد.

او گفت که در پیوند به این رویداد چندین تن از نیروهای حکومت سرپرست بازداشت شده و در نظارت‌خانه به سر می‌برند.

قابل ذکر است که حکومت سرپرست در جریان مراسم عاشورای امسال محدودیت‌های زیادی را بالای شیعیان وضع کرده بود. حکومت در کنار سایر محدودیت‌ها فعالیت شبکه‌های مخابراتی را نیز در کابل، بلخ و غزنی قطع کرده بود.

همچنین افراد حکومت فعلی بر تجمع عزاداران در ساحه دشت برچی هم به‌سوی عزاداران گلوله باری کرده‌اند. هنوز از تلفات تیراندازی در کابل اطلاعی در دست نیست.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5454
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد