مردم دایکندی از برگزاری مراسم عزاداری روز عاشورا در شهر و بازار منع شدند

12 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

در ادامه‌ی وضع محدودیت‌های شدید در برگزاری مراسم عزاداری محرم در سراسر افغانستان، این‌بار مقامات محلی حکومت سرپرست در ولایت دایکندی، دستور داده‌اند که عزاداران حسینی حق برگزاری مراسم روز عاشورا را در شهر و بازار ندارند و فقط در مساجد و تکیه‌ خانه‌ها برگزار کنند.

مقام ولایت دایکندی با نشر مکتوبی گفته است که این دستور از سوی دفتر رییس‌الوزرای حکومت فعلی صادر شده و به تمامی ارگان‌های دایکندی هدایت داده تا آن را اجرایی کنند.

همچنین در مکتوب از مقام ولایت، ریاست استخبارات، فرماندهی پولیس، ریاست عدلیه، ریاست امر به معروف و نهی از منکر، ریاست ارشاد حج و اوقاف و اطلاعات و فرهنگ خواسته است تا اجازه ندهند، مردم مراسم عزاداری حسینی را در داخل شهر و بازار برگزار کنند.

در مکتوب دلیل این کار را موضوع امنیتی عنوان کرده است.

این در حالی است که نیروهای حکومت سرپرست در ولایات کشور نیز تجلیل از دهم محرم را به چهار نقطه شهر محدود کرده‌اند و نسبت به حضور زنان بی‌حجاب در مراسم عزاداران حسینی در این ولایت هشدار داده‌اند.

همچنین چند روز پیش، شورای علمای اهل تشیع افغانستان با برگزاری نشست خبری در کابل از سران حکومت سرپرست خواسته‌ بودند تا محدودیت‌ها بر عزاداران حسینی را بردارند و مانع آزادی‌های مذهبی آنان نشوند.

قابل ذکر است که حکومت سرپرست بر مراسم‌ عزاداری محرم در سراسر افغانستان محدودیت‌های شدید وضع کرده است.

مقامات حکومت فعلی چندین بار به شیعیان افغانستان گفته‌اند که در چند حسینیه و تکیه‌خانه‌ محدود، مراسم عزاداری محرم را برگزار کنند.

حکومت هدف از این محدودیت‌ها را تامین امنیت عنوان کرده؛ اما شورای علمای شیعه افغانستان خواستار لغو این محدودیت‌ها شده است.

مکتوب صادر شده
لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5383
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد