یک زن برای اولین‌بار در تاریخ آمریکا به‌عنوان فرمانده‌ی قوای بحری نامزد شد

1 سال قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

جو بایدن، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، لیزا فرانچتی را به‌عنوان فرمانده‌ی قوای بحری این کشور نامزد کرده است که در صورت تاییدی نخستین زنی خواهد بود که به این سمت دست پیدا می‌کند.

آقای بایدن با نشر بیانیه‌ای گفته است: «خانم فرانچتی با ۳۸ سال خدمت به ملت ما، به‌عنوان یک افسر از جمله در سمت کنونی به حیث معاون عملیاتی قوای بحری، گزینه‌ی خوبی برای این سمت است.»

وی تاکید کرد: «او دومین زنی است که تا به حال به رتبه‌ی سترجنرالی در قوای بحری ایالات متحده دست یافته و پس از تایید، به‌عنوان نخستین فرمانده قوای بحری زن و نخستین عضو زن در ستاد کل قوای مسلح، دوباره تاریخ‌ساز خواهد شد.»

او با وجود توصیه به لوید آستن، وزیر دفاع ایالات متحده مبنی بر انتخاب جنرال سامویل پاپارو به این سمت، لیزا فرانچتی را بر اساس تجربه فرماندهی و سوابق اجرایی گسترده، از جمله نقش‌های مدیریتی در کشتی‌های طیاره‌بردار برگزیده است.

رییس جمهور آمریکا می‌گوید که خانم فرانچتی را بهترین گزینه برای این سمت می‌داند و او را بر اساس دامنه‌ی وسیع تجربیات‌اش در بحر و خشکه از جمله اجرای وظایف در سمت‌های ارشد پالیسی و اداری که به او دانش عمیقی در بودجه و اداره می‌دهد، انتخاب کرده است.

قابل ذکر است که خانم فرنچتی در حال حاضر معاون عملیاتی نیروی بحری ایالات متحده است و در صورت گرفتن تاییدی از مجلس سنای ایالات متحده، نخستین عضو زن در ستاد کل قوای مسلح آمریکا خواهد شد.

باید گفت که خانم فرانچتی قرار است ماه آینده، زمانی که مایکل گیلدی، فرمانده قوای بحری بازنشسته می‌شود، به عنوان سرپرست کار خود را آغاز کند.

در حالی یک زن در آمریکا به‌عنوان فرمانده قوای بحری انتخاب نامزد می‌شود که با تسلط حکومت فعلی بر افغانستان، زنان و دختران با محدودیت‎‌های شدیدی مواجه شده‌اند. زنان و دختران افغان حق آموزش، تحصیل و کار در سازمان غیردولتی داخلی و بین‌المللی را ندارند.

همچنین در کنار آن زنان از رفتن به‌ باشگاه‌های ورزشی، رستورانت‌ها، حمام‌های عمومی، معاینه توسط پزشکان مرد، سفر بدون محرم و کار در موسسات غیردولتی داخلی و بین‌المللی و حتی دفاتر سازمان ملل در افغانستان منع شده‌اند.

حکومت سرپرست با وجود خواست‌های جهانی برای بازگشایی مکاتب دخترانه و دانشگاه‌ها تا کنون به این خواست‌ها تمکین نکرده‌ است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5125
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد