افراد دارای معلولیت در بلخ خواستار ادامه‌ی فعالیت کمیته سویدن در افغانستان شدند

1 سال قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

شماری از افراد دارای معلولیت در ولایت بلخ به تصمیم حکومت سرپرست مبنی بر توقف فعالیت کمیته سویدن در افغانستان اعتراض کرده و خواستار ادامه‌ی فعالیت این کمیته شده‌اند.

این افراد امروز (شنبه، ۲۴ سرطان) در یک گردهمایی‌ در شهر مزارشریف تاکید کردند که حکومت فعلی در تصمیم خود تجدید نظر کند.

حکومت فعلی در واکنش به سوزاندن قرآن توسط یک فرد در سویدن، فعالیت‌های موسسات مددرسان این کشور در افغانستان را منع کرد. در این میان فعالیت کمیته سویدن که برای نیازمندان کمک‌رسانی می‌کند نیز متوقف شده است.

معترضان می‌گویند که خدمات کمیته سویدن در بخش آموزش، صحت و اشتغال‌زایی برای نیازمندان، به‌ویژه افراد دارای معلولیت مؤثر است.

این افراد می‌افزاید که فراهم‌ساختن زمینه‌ی آموزش برای افراد دارای معلولیت، از جمله نابینایان و توزیع امکانات از جمله خدمات کمیته سویدن در سراسر افغانستان بوده است.

افراد دارای معلولیت می‌گویند که «جنایت» یک فرد نباید بر خدمات سازمان کمیته سویدن تاثیر بگذارد.

قابل ذکر است که کمیته‌ سویدن برای افغانستان از سال‌ها پیش در بخش‌های صحت، آموزش، حکومت‌دارای محلی و بهبود زند‌گی روستایی خدمات ارائه می‌کند.

این در حالی است که رسانه بی‌بی‌سی فارسی در گزارشی گفته است که تنها در یک سال فعالیت این سازمان، ۱.۷ میلیون نفر خدمات درمانی دریافت کرده‌اند.

همچنین در ادامه آمده است که ۱۰۴ هزار کودک از مکتب بهره‌مند شده و سه هزار و ۵۰۰ معلول در صنف‌های آموزشی آماد‌گی کمیته‌ سویدن ثبت‌نام کرده‌اند.

هفته گذشته یک شهروند عراقی‌الاصل سویدن با آتش زدن نسخه‌ای از قرآن، خشم مسلمانان در سراسر جهان را برانگیخت. در پیوند به این رویداد، شماری از کشورهای اسلامی آن را محکوم کردند و سازمان همکاری‌های اسلامی در این مورد تشکیل جلسه اضطراری داده بود.

قابل ذکر است که سویدن در حال حاضر در افغانستان نمایندگی دیپلماتیک ندارد و با حکومت فعلی نیز ارتباط برقرار نکرده است، اما نهادهای سویدنی، از جمله کمیته سویدن به نیازمندان در افغانستان امدادرسانی می‌کنند.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=4940
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد