۶۴۰ کودک در اثر انفجار ماین طی یک‌ونیم سال اخیر کشته یا زخمی شدند

12 ماه قبل
زمان مطالعه 2 دقیقه

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید که از ماه جنوری سال ۲۰۲۲ میلادی تا ماه جون سال ۲۰۲۳ میلادی، ۶۴۰ کودک در افغانستان بر اثر انفجار ماین و مواد انفجاری باقی‌مانده از جنگ، کشته یا زخمی شده‌اند.

این کمیته امروز (سه‌شنبه، ۲۷ سرطان) در گزارشی گفته است که این آمار ۶۰ درصد از مجموع تلفات غیرنظامیان (یک هزار و ۹۲ نفر) بر اثر انفجار ماین و مواد انفجاری را تشکیل می‌دهد.

در ادامه آمده است که ۶۴۰ کودک طی ۵۴۱ حادثه کشته یا زخمی شدند.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ تاکید کرد که سلاح‌های منفجره‌نشده و باقی‌مانده از جنگ، یک تهدید بسیار واقعی و دائمی برای غیرنظامیان در افغانستان است.

این کمیته هشدار داد که تلاش‌ها برای پاکسازی ماین‌ها و سایر مواد انفجاری نیز موفقیت‌‌آمیز نبوده است.

در گزارش آمده است، با وجود این‌که جنگ در افغانستان کاهش یافته، اما تلفات بر اثر انفجار ماین و سایر مواد انفجاری از ماه آگوست سال ۲۰۲۱ میلادی به‌ بعد افزایش یافته است.

براساس معلومات این گزارش، کودکان قربانیان اصلی انفجار ماین و سایر مواد انفجاری هستند.

کمیته‌ بین‌المللی صلیب سرخ تصریح کرد که که پس از تسلط حکومت فعلی بر افغانستان، بسیاری از کشورها و سازمان‌های کمک‌کننده در عرصه‌ی پاکسازی ماین و مواد انفجاری، کمک‌های خود را پس گرفته‌اند.

این کمیته تاکید کرد که کاهش چشم‌گیر منابع و بودجه، به همان اندازه بر تلاش‌ها در راستای پاکسازی ماین و سایر مواد انفجاری تاثیر گذاشته است.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ می‌گوید که هنوز نیاز مبرم است که جامعه‌ی‌ بین‌المللی برای کاهش شمار تلفات انسانی ناشی از انفجار ماین و سایر مواد انفجاری، کمک‌های فنی و مالی را فراهم کند.

این نهاد بر نیاز فوری به تلاش‌های بیشتر برای رسیدگی به موضوع «آلودگی تسلیحاتی» در افغانستان تاکید کرد.

افغانستان یکی از آلوده‌ترین کشورها به ماین است که در سراسر کشور پراکنده شده و همه ساله قربانیان زیادی از غیرنظامیان به ویژه کودکان می‌گیرد.

براساس آمارهای موجود بیش از ۶۰۰ کیلومتر مربع خاک افغانستان ملوث به ماین و مهمات انفجاری است.

لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=5039
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد