اشتباهات زوج‌ها در زندگی مشترک (۴)

4 هفته قبل
زمان مطالعه 3 دقیقه

در دنیای امروز که علاوه بر مشکلات دیروزی، چالش‌های امروزی نیز به آن اضافه شده، آغاز یک زیستن مشترک قطعا دشواری‌های خاص خودش را خواهد داشت. زیرا زندگی در عصر اینترنت و گوشی‌های هوشمند، دردسرهای خاصی را به همراه دارد.

گاه زوج‌ها بویژه جوانانی که به تازگی، آشیانه‌ی مشترک‌شان را ساخته و زندگی را در کنار هم آغاز کرده‌اند، ممکن بیشتر فریب دنیای پر زرق و برق امروزی را بخورند و زندگی‌شان آسیب ببیند.

با این حال، در این مطلب به چالش‌های زندگی مشترک در دنیای امروزی می‌پردازیم. باشد که این آگاهی شما را در ساختن و نگه داشتن یک زندگی مشترک پر از آرامش، یاری کند.

  • بعضی چیزها هرگز تغییر نمی‌کنند. ما انسان‌ها معمولا مهمترین اطلاعات را از طریق ارتباط غیرکلامی (لحن و زبان بدن) دریافت می‌‎کنیم اما امروزه، به لطف تلفن‌های هوشمند، مردم وقت زیادی را صرف تلاش برای تفسیر اهداف یکدیگر از طریق یک ایموجی و یا یک پاسخ یک کلمه‌ای می‌کنند .هنگام نیاز به صحبت در مورد مسائل جدی، پیام کوتاه فقط باعث سوء تفاهم افراد در مورد منظور طرف مقابل می‌‎شود. پس بهتر است که برای گفتگو درباره مسائل مهم و جدی، زوجین به جای پیام‌های متنی، از طریق تماس تلفنی و یا رو در رو به گفتگو بپردازند.
  • بسیاری از زوج‌های امروز از صحبت کردن درباره مسائل و مشکلات رابطه خود گریزانند و در قبال اعمال خود مسئولیت پذیر نیستند و در برخورد با مشکلات جدی در روابط خود در تصمیم گرفتن عاجز و ناتوانند. باید بدانید که صحبت کردن در مورد مشکلات موجود در روابط بین زوجین حتی اگر با بحث و کشمکش همراه باشد، باز هم برای حفظ روابط زوجین مفید است زیرا باعث می‌‎شود که بسیاری از سوء تفاهمات حل شود. با این حال بسیاری از زوجین از گفتگوی جدی در مورد مشکلات موجود در رابطه خود گریزانند، حتی اگر این به معنای پایان روابط آن‌ها باشد.

  • مشکلات مربوط به مهارت تصمیم گیری، خیلی وقت‌ها باعث می‌شود که اطرافیان زوجین به دنبال مشاوره در مورد نحوه عملکرد آن‌ها در رابطه‌شان باشند و به این ترتیب کنترل رفتار زوجین را به دست می‎گیرند. یادآوری این نکته بسیار حائز اهمیت است که دوستان و خویشاوندان ما هیچکدام به اندازه خود ما از جزئیات رابطه‎مان باخبر نیستند و به خوبی ما شریک زندگی خود را نمی‎شناسند، پس بهتر است اجازه دخالت در این زمینه را به آن‌ها ندهیم و خودمان به فکر حل کردن مشکلات رابطه‌مان باشیم.
  • رسانه‌های اجتماعی و سهولت آشنایی با افراد جدید باعث شده که زوجین نسبت به انتخاب خود دچار شک و تردید شوند و دائما از خود بپرسند که آیا در انتخاب شریک زندگی خود اشتباه کردم و یا بهترین گزینه را برای خود انتخاب کردم.
  • کاربران رسانه‌های اجتماعی تمایل زیادی به اغراق در پست‌های خود دارند و سعی می‎کنند روابط خود را به بهترین شکل ممکن به مخاطبان خود نشان دهند و این امر باعث می‎شود که ما در زندگی عاطفی خود احساس خلاء کنیم و در مقابل سعی کنیم که تصویر خوبی از زندگی خود به آن‌ها نشان دهیم. در چنین شرایطی افراد عکس‌هایی از مهمترین لحظات زندگی خود در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک می‎گذارند و این امر باعث از بین رفتن صمیمت بین زوجین ‎خواهد شد. بهتر است به جای مقابله به مثل و حسادت نسبت به زندگی دیگران، به یاد داشته باشید که هر رابطه‌ای به روش خاص خود منحصر به فرد است و همچنین در هر رابطه‌ای مشکلاتی وجود دارد و ما هرگز نمی‏دانیم که در پشت صحنه داستان‌های عاشقانه دیگران چه چیزی پنهان شده است.
  • رسانه‌های اجتماعی مختلف، راه های زیادی را برای خیانت پیش روی افراد قرار می‎دهند و این باعث ایجاد حسادت در یک رابطه و ترس از خیانت می‎شود. یک راه حل خوب برای جلوگیری از این امر آن است که زوجین فعالیت خود را در رسانه‌های اجتماعی به حداقل برسانند.

  • بسیاری از ما از آسیب دیدن در رابطه با شریک زندگی خود می‎ترسیم. بنابراین، به جای بیان احساسات واقعی خود به دنبال این هستیم که در پیام‌ها و رفتار خود چگونه برخورد کنیم که طرف مقابل از میزان علاقه‌ای که به او داریم و ترسی که برای از دست دادنش داریم باخبر نشود. اما این کار به خودی خود اشتباه است و ممکن است که طرف مقابل دچار سوءتفاهم شود که نکند همسرش نسبت به او بی‌اهمیت است و به او علاقه چندانی ندارد. پس بهتر است به جای این تصورات اشتباه، در مورد احساسات خود با یکدیگر جدی و شفاف صحبت کنیم.
  • رسانه‌های اجتماعی مختلف ممکن است باعث شوند که ما به ویژگی‌های ظاهری شریک زندگی خود بیش از اندازه توجه کنیم و انتظار بالایی از او داشته باشیم و در صورت وجود کم و کاستی‌هایی در ظاهر او نسبت به انتخاب خود دچار شک و تردید شویم.
  • فیلم‌ها و رسانه‌های اجتماعی به ما آموخته اند که عشق همیشه همراه با هیجانات بی‌پایان و سرخوشی مداوم است و البته در شروع هر رابطه‌ای، چنین چیزی یک امر طبیعی است اما با گذشت زمان همیشه اوضاع کمی آرام‌تر از قبل می‌‎شود و هیجانات اندکی کاهش پیدا می‌‎کنند. با این وجود برخی از زوج‌های امروزی با کاهش هیجان زندگی، صبر و ایمان خود نسبت به رابطه‌شان را از دست می‎دهند و دچار دلسردی می‎شوند.
لینک کوتاه : https://gowharshadmedia.com/?p=13871
اشتراک گذاری

نظرت را بنویس!

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *

نظرات
هنوز نظری وجود ندارد